Drużyna Piłkarska

Drużyna z Wielbarka może pochwalić się bogatą historią, pierwszą wzmiankę o powstaniu klubu datuje się na rok 1946. To właśnie wtedy powołano do życia Olimpię Wielbark, która rozpoczęła swoją grę w rozgrywkach B klasy, gdzie utrzymywała się przez wiele lat. Potrzebne było kilkanaście lat, aby piłkarze wywalczyli pamiętny awans do klasy A w sezonie 1975/1976. Niestety przygoda z wyższą ligą okazała się krótka i trwała zaledwie rok. Motywacja klubu po kryzysie spadła i to zdecydowanie, drużyna stopniowo spadała do niższych klas, w pewnym momencie drużyna seniorska opuściła ligową tabelę. Przełom nastąpił kilka lat później bo w 1980 r., kiedy to przyjęto nową nazwę istniejącą do dziś: Omulew Wielbark. Drużyna zaczynała wówczas swoją grę od najniższej klasy C.

Radość kibiców sprawił fakt, iż Omulew Wielbark bardzo dobrze radziła sobie w pierwszym sezonie, co skutkowało awansem do B klasy. Dużych sukcesów nie było, kolejne lata to niezmiennie środek tabeli i brak lepszych wyników sportowych. Diametralna zmiana w występach drużyny nastąpiła, gdy stery w klubie objął Henryk Gabryel. To pamiętny moment w historii, kibice z niedowierzaniem obserwowali poczynania trenera. Postanowił on na całkowitą przebudowę składu i układanie go od podstaw. Dzięki temu już w sezonie 96/97 udało się wywalczyć awans do A klasy, a następnie udało się utrzymać wysokie miejsce w tabeli aż przez 7 lat. Przyszedł też gorszy okres w 2004 r., wtedy to ponownie Omulew Wielbark spadł do B klasy. Po tym zdarzeniu zdecydowano o radykalnym kroku, rozwiązano seniorską drużynę i postawiono na silny rozwój młodzieży. To przełomowy moment, już kilka lat później młodzi zawodnicy odnieśli sukces wygrywając w juniorskiej A klasie w sezonie 2002/2003.

Klub Piłkarski

Następny krok to zgłoszenie ekipy z Wielbarka do okręgówki. Sezon 2003/2004 to wysokie trzecie miejsce w tabeli, a rok później zgłoszenie do występów dwóch drużyn: zawodników w wieku juniora oraz juniora młodszego. W sezonie 2004/2005 klub uplasował się na drugim miejscu, tuż za Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie. W tamtych czasach dostrzeżono talenty grające w drużynie Omulew Wielbark i kilku zawodników ściągnięto na stałe do klubu OKS 1945 z Olsztyna. Kilkuletnia praca z młodzieżą zaowocowała bardzo dobrymi wynikami oraz wznowieniem działalności drużyny seniorskiej. Kolejny raz zawodnicy rozpoczęli swoją przygodę od ligi okręgowej, aż do największego sukcesu w 2012 r., kiedy to drużyna zameldowała się w tabeli IV ligi warmińsko-mazurskiej. Zawodnicy do dziś bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju zawodach okazjonalnych. W 2004 r. seniorzy zwyciężyli w turnieju o Puchar Wójta Gminy Świętajno oraz zwyciężyli na zawodach z okazji 50-lecia klubu MKS w Szczytnie. Obecną kadrę klubu możemy podzielić na trzy kategorie zawodników: seniorów, juniorów oraz żaków. Zarząd klubu składa się z prezesa Karola Rzepczyńskiego, sekretarza Krzysztofa Gąsiewskiego oraz członków zarządu: Ryszarda Kubackiego oraz Zbigniewa Kostrzewy.